Standard Post with Image

#1 Masaże

Masaż jest najstarszą formą zabiegów fizjoterapeutycznych i najprawdopodobniej wywodzi się z starożytnych Chin i Indii. Jest taką formą oddziaływania na ustrój, za pomocą której wykorzystuje się bodźce mechaniczne, głównie w postaci głaskań, ugniatań, oklepywań ucisków na tkanki, w celu uzyskania pożądanego odczynu na drodze łuków odruchowych oraz innych odpowiedzi biologicznych tkanek.

Wskazania do masażu leczniczego są szerokie i dotyczą przede wszystkim zaburzeń napięcia mieśniowego, zespołów bólowych mięśni, dysfunkcji w zwiazku z chorobami neurologicznym wśród, których najczęściej spotykamy dyskopatie. Ponadto masaż leczniczy może być wykonywany w formie terapii punktów spustowych czy też terapii odruchowych stref pod nazwą segmentarnego masażu.

Tak naprawdę nie istnieje jednoznacznie spójna forma masażu leczniczego jednak metodyka jest pewnym mianownikiem wspólnym masażystów. W naszej ofercie proponujemy nastepujace formy masażu: Klasyczny leczniczy, Segmentarny,Sportowy,Limfatyczny,Elektroststyczny,Relaksacyny( ajurwadańskie oraz hawajskie),Próżniowy(np bańką chińska).

Standard Post with Image

#2 Fizykoterapia

Jedną z wielu metod fizjoterapii szczególnie stosowaną w celu leczenia dolegliwości bólowych towarzyszących chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, stawów obwodowych, złamań, ran, porażeń mięśni, odnowie biologicznej, i wielu innych jest fizykoterapia. Fizykoterapia właściwie stosowana nie wywołuje skutków ubocznych. Chociaż istnieją naukowe podstawy wyjaśniające jej działanie, to skuteczność fizykoterapii jest często tematem dyskusji szczególnie wśród terapeutów manualnych.

W fizykoterapii wykorzystuje się bodźce fizyczne pochodzenia naturalnego ( np: słońce, klimat, woda, itp) lub sztucznego (np: pole magnetyczne) celem wwolania określonych efektów leczniczych. Wskazania do fizykoterapii sa ogromne i jest to najbardziej dynamicznie rozwijajaca sie część fizjoterapii dostarczając każdego roku nowe narzędzia pracy fizjoterapeutom.

W naszym Centrum możecie Państwo skrzystać z zabiegów: Pole magnetyczne, Elektroterpia i elektrodiagnostyka,Światłolecznictwo, Lasery, Deep Oscillation, Fala Radialna w formie Scanlab, Ultradźwiękowa terapia.

Standard Post with Image

#3 Metody kinezyterapeutyczne

Kinezyterapia (gr. kinesis – ruch) – leczenie ruchem, Podstawą jej są odpowiednio zaplanowane ćwiczenia ruchowe oparte o indywidualne deficyty ruchowe pacjenta Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przywrócenie jak najlepszego możliwe poziomu sprawności ruchowej. Trening może mieć charakter zarówno neurorehabilitacji poudarowej jak i medycznego treningu sportowego opracowanego dla zawodników różnych dyscyplin sportowych czy też korekcji wad postawy .

Standard Post with Image

#4 Terapia manualna

Medycyna manualna jest znana we wszystkich krajach świata odtysięcy lat. W USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandiiod ponad 100 lat istnieją szkoły wyższe chiropraktyki i osteopatiio programie podobnym do naszych akademii medycznych, ale z dodaniem kilku tysięcy godzin nauczania procedur manualnych.

Leczenie manualne w tych krajach jest oficjalnie uznane i opłacane przez narodowe fundusze zdrowia, a pacjent ma prawo do domagania się takiej formy leczenia. Istnieje bardzo wiele szkół i koncepcji terapii manualnych ale ich wspłólnym mianownikien jest zawsze biomechanika i anatonia czynnościowa.

W naszej praktyce wykonujeny terapię nanualną wg: Funkcjonalnej Osteopatii i Integracji, Ackermana, Mc Kenziego, Cyriaxa, Kaltenborna, Platzmana.

Standard Post with Image

#5 Sucha igłoterapia

Prowadzona terapia suchej igłoterapii (dry needling) polega na wkłuwaniu różnej długości igieł w mięśniowe punkty spustowe, a więc miejsce w mięśniach, które wykazuje trudno uchwytne w powszechnym badaniu manualnym zmiany w postaci napieć, bolesnych miejsc, rzutowań do różnych tkanek. Zmiany te mogą być przyczyną wielu dolegliwości bólowych narządu ruchu, a prawidłowe wkłucie daje rewolucyjne jak na fizjoterapię efekty lecznicze i przeciwbólowe.

Terapia prowadzona jest wg metodyki Dawid G. Simons Akademy. Samo wkłucie jest minimalnie odczuwalne lub częstokroć w ogóle nie jest, natomiast po terapii mogą pojawiać się niewielkie bóle mieśniowe określane przez pacjentów jako bóle powysiłkowe (zakwasy).

W terapii stosuje się techniki uwalniające napięcie mięśniowe z wykorzystaniem najwyższej jakości igieł.Czasami igłę wykorzystujemy do drażnienia zmienionych chorobowo przyczepów mięśni i ścięgien celem wywołania samonaprawy z napływających w to miejsce komórek z krwi.

Standard Post with Image

#6 Kompleksowa terapia obrzęków

Postępowanie fizjoterapeutyczne z pacjentami, którzy z różnych powodów doświadczają różnego rodzaju obrzęków jest po dziś dzień ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o ograniczenie skutków ubocznych wynikających z prowadzonej radio i chemioterapii.

Badania prowadzone w Niemczech zarówno w zakresie manualnego drenażu jak i masażu elektrostatycznego są w tej mierze niewątpliwie najobszerniejsze. Warto tu wspomnieć o niemożliwym do przecenienia rozwoju koncepcji drenażu prowadzonej przez doktora Asdonka W 1963 roku pomysł na tego typu terapię prezenrowana przez dr. E. Vodera podjął niemiecki lekarz dr Johannes Asdonk z Essen. Z biegiem czasu dołączył on do tej terapii chwyty stosowane przy obrzękach oraz terapię uciskową (kompresję) i w roku 1972, po zaprezentowaniu jej w aspekcie naukowym, wprowadził ją do oferty leczniczych zabiegów medycznych jako „fizjoterapię na obrzęki wg Asdonka”.

Skuteczność terapii Asdonka mogła zostać udowodnionamiędzy innymi na podstawie wprowadzonej przez prof. Kuhnke z Bonn analizy objętościowej kończyn. W 1973 roku powstała pierwsza na świecie specjalistyczna klinika limfologiczna - „Feldbergklinik Dr. Asdonk”. Do Polski metodę wprowadził fizjoterapeuta, docent metody dr.. Asdonka i Ackermana Krzysztof Białas, a w jej rozwój zaangażował się dr Jarosław Jasięga oraz dr Robert Trybulski. Wiecej informacji na KTO.com

kto.com.pl

Standard Post with Image

#7 Terapia Deep Oscilation

Terapia z użuciem głębokiej oscylacji rekomendowana jest jako bardzo dobra metoda leczenia świeżch krwiakow i obrzęków pourazowych a tkaże ciężko gojących się ran i blizn, także świeżych blizn w trakcie radioterapii lub pooparzeniowych.

Ponadto stosujemy tą terapię jako wspomaganie leczenia zespołów Sudecka, obrzęków limfatycznych, zwłóknień podskórnych tkanki, ostrych bólów mięśniowych, a także w procesach regegeracji powysiłkowej mięśni u sportowców wyczynowych. Terapia jest bardzo przyjemną i dobrze tolorowna formą terapii a efekty leczniczne można niejednokrotnie okreslić jako spektakularne.

Standard Post with Image

#8 Korekcja wad postawy

Nie istnieje jednoznacznie naukowo udokumentowana metoda profilaktyki wad postawy. Niestety większosć wad ma charakter idiopatyczny(nieznany) dlatego też, to co możemy robić, to zmniejszać ryzyko progresji skrzywienia i bacznie monitorować postawę ciał w czasie wzrostu.W naszym Centrum pracujemy między innymi w oparciu o metodę Lehnert-Schroth gdzie postawę ciała rozpatruje się jako układ 3 równoległych prostokątów, ułożonych jeden na drugim.

Katherina Schroth wpadła na pomysł, że jeśli nadmuchanie gumowej dętki piłki powoduje wypchnięcie wszystkich jej wgnieceń, to na takiej samej zasadzie zniekształcona klatka piersiowa może zmienić swój kształt pod wpływem specjalnych ćwiczeń oddechowych. Ćwiczenia mają charakter głównie asymetrycznych i są zawsze indywidualnie dobrane. Wychodzimy z założenia, że nie istnieje tzw. gimnastyka korekcyjna zbiorowa, chociaż ćwiczenia grupowe ogólnorozwojowe są jak najbardziej wskazane ale tylko specjalistyczne ćwiczena wykonywane systematycznie a więc codziennie mogą dać efekt leczniczy.

Standard Post with Image

#9 Terapia metodą FDM

Z medycznego punktu widzenia Fascial Distortion Model (FDM) przyczyną fizycznych dolegliwości i ograniczeń funkcji jest jedna lub więcej z sześciu możliwych typów dystorsji powięziowych. Jeżeli te dystorsje będą zastosowane w leczeniu, bóle i ograniczenia ruchomości mogą być efektywnie i zrozumiale leczone. Diagnostyka FDM opiera się na trzech filarach i prowadzi do efektywnej diagnozy FDM. Fenomenem metody jest mimika i gestykulacja pacjenta, które tworzą podstawe diagnostyczna.

FDM może być zastosowane w różnych dziedzinach medycyny. Metoda ta rozszerza możliwości diagnostyczne lekarza lub terapeuty i umożliwia efektywną terapię pacjenta z rozmaitymi diagnozami medycznymi. Aktualnie FDM jest skutecznie stosowane przy urazach narządu ruchu i do terapii bólu.

Standard Post with Image

#10 Podobarometryczna analzia stóp i równowagi ciała

Pedobarografia jest powszechnie stosowanym na świecie komputerowym badaniem stóp, które pokazuje rozmieszczenie nacisków na podeszwowej stronie stopy. Jest jednym z istotniejszych badań stóp - pozwala wykryć nieprawidłowości w ich budowie i dobrać najlepszą metodę leczenia.Poza swoją oczywistą użytecznością w schorzeniach stopy, takich jak haluksy, stopa poprzecznie płaska, stopa reumatyczna, palce młotkowate, matatarsalgia, pedobarografia jest nieocenionym badaniem w leczeniu stopy cukrzycowej.

Badanie pedobarograficzne pozwala zobrazować strefy nadmiernie narażone na rozwój owrzodzeń w obrębie stopy cukrzycowej. Ułatwia wybór właściwego leczenia zachowawczego (obuwie, wkładki ortopedyczne i inne) zapobiegającego dalszemu postępowi zmian chorobowych i na podjęcie właściwie ukierunkowanego leczenia operacyjnego. Badanie to pozwala na ocenę zaburzeń równowagi i korygowanie ich w procesie terapeutycznym u pacjentów po udarach oraz zabiegach operacyjnych narządu ruchu np rekonstrukcje więzadeł , endoprotezy stawów.

Standard Post with Image

#11 Kinezjotaping

Plastrowanie wprowadzone zostało w 1970 roku przez dr Kenzo Kase,jest to metoda wspomagająca układ mięśniowo-ścięgnisty, w zależności od techniki aplikacji może zwiększać ruchomość lub stabilizować. Taśmy w całości wykonane są z elastycznej bawełny, mocowaneNazwa kinesiotaping jest zbitką słów kinezjologia (kinesiology - nauka o ruchu) oraz taping, co w języku angielskim oznacza oklejanie taśmą. W praktycznym zastosowaniu jest metodą terapeutyczną polegającą na aplikowaniu na ciało, w ściśle określony sposób, nierozciągliwej lub elastycznej taśmy w postaci wyciętych przez terapeutę plastrów. Zastosowanie znajduje ona nie tylko w medycynie sportowej w przypadku wystąpienia kontuzji lub przeciążenia – wykorzystuje się ją także szeroko w ortopedii i rehabilitacji.

Działanie kinesiotapingu opiera się na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji taśmy. Wpływa przez to na zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły. Naklejanie plastrów powoduje, że skóra jest delikatnie naciągana, co jednocześnie zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią - błoną osłaniającą mięśnie i grupy mięśni.Dzięki temu usprawnia się praca układu limfatycznego: zwiększa się ilość i prędkość przepływającej limfy, usuwane są zastoiny, zmniejszają się stany zapalne oraz dochodzi do redukcji podskórnych krwiaków. Poprawa mikrokrążenia automatycznie usprawnia również procesy biologiczne, chemiczne i fizyczne zachodzące w skórze. Ogromną zaletą kinesiotapingu jest także redukcja lub całkowite usunięcie bólu poprzez aktywację naturalnych dla organizmu procesów znieczulania endogennego – czyli mającego źródło wewnątrz organizmu. Plastry oddziałują bowiem na tzw. zakończenia Ruffiniego, będące receptorami bólu i czucia głębokiego. Odpowiednia aplikacja Kinesio wspomaga także korekcję niewłaściwej pozycji stawu.

Standard Post with Image

#11 Terapia PRP, kwasem hialuronywm oraz kolagenem

Aktualnie szeroko rozpowszechniona jest suplementacja specyfikami, które pomagają przy regeneracji chrząstki. Wśród owych preparatów znajdują się naturalne substancje takie jak kolagen na stawy, kwas hialuronowy, glukozamina, chodroityna, które są składnikami budulcowymi stawów. Specyfiki te zawierają też składniki o działaniu przeciwzapalnym (np. bromelaina) oraz zmniejszające dolegliwości bólowe (np. owoce dzikiej róży). Przykładowym specyfikiem, który wspomaga odbudowywanie chrząstki i działa przeciwzapalnie jest Animal Flex. Lek ten zawiera w sobie naturalny, hydrolizowany kolagen na stawy oraz ekstrakt dzikiej róży. Kolagen odpowiada za poprawne działanie naszych stawów. Im człowiek jest starszy jego ilość w strukturach tkanki chrzęstnej zmniejsza się.

Przykładowym specyfikiem, który wspomaga odbudowywanie chrząstki i działa przeciwzapalnie jest Animal Flex. Lek ten zawiera w sobie naturalny, hydrolizowany kolagen na stawy oraz ekstrakt dzikiej róży. Kolagen odpowiada za poprawne działanie naszych stawów. Im człowiek jest starszy jego ilość w strukturach tkanki chrzęstnej zmniejsza się. Hydrolizowany naturalny kolagen na stawy pomaga prawidłowo funkcjonować chrząstce stawowej (potwierdzono to wieloma badaniami)

Dzięki osoczu bogatopłytkowemu stosowanemu w ortopedii można odtwarzać uszkodzone tkanki i struktury w przypadkach takich jak: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, opóźniony zrost kości, ostrogi piętowe, kolano skoczka, uszkodzenia ścięgien i mięśni, zwłaszcza tzw.stożka rotatorów, pachwiny piłkarza zwyrodnienie ścięgna Achillesa.

Kwas hialuronowy stanowi element budulcowy chrząstki hialinowej (szklistej). Posiada właściwości higroskopijne - wiąże wodę i tym samym nawilża powierzchnię chrząstki stawowej chroniąc ją przed wysychaniem. jest obecny w każdej tkance organizmu. Jest najbardziej skoncentrowany w mazi stawowej. Chrząstka jest jałowa, czyli nie zawiera naczyń krwionośnych. Maź stawowa to jedyny sposób, w jaki składniki odżywcze mogą być dostarczane do chrząstki i odpady mogą być usunięte. Dlatego maź stawowa jest tak ważna. Z niższą niż odpowiednia ilością kwasu hialuronowego, składniki odżywcze nie mogą być przenoszone do tych komórek i odpady nie mogą być z nich wyeliminowane. By chrząstka mogła się regenerować i prawidłowo funkcjonować wymaga ciągłego uzupełniania ubytków kwasu hialuronowego, który przeciwdziała jej wysychaniu. Kwas hialuronowy aplikowany w tej formie, jak również inne składniki odżywcze zawarte w suplemencie, przez układu trawienny, nastep

Pracujemy na preperatach firmy Keymed

Standard Post with Image

#12 Badanie USG

USG narządu ruchu pozwala na przeprowadzenie oceny stanu mięśni ścięgien, więzadeł czy powierzchni stawowych. Stanowi wsparcie przy leczeniu fizjoterapeutycznym i nie tylko zmian przeciążeniowych, pourazowych oraz zapalnych. Skutecznie pozwala na zlokalizowanie trudnych do wykrycia ciał wolnych oraz różnicowanie tkanek miękkich w obrębie kończyny z obrzękiem.

USG narządu ruchu to także szybki sposób na wykrycie torbieli, krwiaków i innych zmian celem wstępnej oceny przed rozpoczęciem fizjoterapii i ewentualnym zaniechaniem niepotrzebnego leczenia zachowawczego a jednocześnie skierowaniem do specjalistycznego leczenia chirurgicznego. Badanie to służy jako informacja uzupełniająca do diagnozy fizjoterapeutycznej nie jest zaś diagnozą radiologiczna w ścisłym tego słowa rozumieniu.

Standard Post with Image

#13 Terapia zimnym powietrzem

Cryo 6 jest idealnym systemem do chłodzenia tkanek i skóry. Ważną właściwością terapeutyczną terapii zimnym powietrzem jest bezdotykowe chłodzenie. Zawartość pary wodnej w powietrzu zmniejsza się wraz z obniżeniem temperatury tak, że zimne powietrze urządzenia Cryo o temperaturze wyjściowej wynoszącej do -35° C zapewnia suchą terapię. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko powstawania odmrożeń.

W przeciwieństwie do stosowania okładów chłodzących (tzw. coldpack) lub worków z lodem, podczas zastosowania zimnego powietrza nie tworzy się wilgotna warstwa pary na skórze, utrudniająca dłużej utrzymujące się schłodzenie. Dlatego chłodzenie zimnym powietrzem jest skuteczniejsze.

Terapia zimnym powietrzem nadaje się zarówno do krótkotrwałego, szybkiego i intensywnego schłodzenia skóry, jak również do dłużej utrzymującego się umiarkowanego schłodzenia, aby również w głębszych warstwach tkanek obniżyć temperaturę do wartości o znaczeniu terapeutycznym.

Terapia zimnym powietrzem sprawdza się w stanach bólowych układu mięśniowo-szkieletowego (ostre i przewlekłe), takie jak zapalenie stawów, zapalenie kaletki, zapalenie ścięgna, zapalenie pochewki ścięgna, zapalenie mięśni, gościec mięśniowo-ścięgnisty, nadmierne napięcie mięśni, zespół szyjny, zaburzenia po urazie z szarpnięcia, zespół lędźwiowy lub urazy (stłuczenia, naderwania, skręcenia) mięśni lub stawów, poprawa ruchomości, zmniejszenie bólu i zmniejszenie sztywności stawów w chorobach reumatycznych oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów (gościć przewlekły postępujący), choroby neurologiczne w celu zmniejszenia spastyczności (np. stwardnienie rozsiane lub poudarowe porażenie połowicze)

Terapię zimnym powietrzem można łączyć w różnorodny sposób z innymi metodami leczenia, np. w celu poprawy terapii ruchowej poprzez wcześniejszą aplikację zimna (15-20 min zimnego powietrza).

Standard Post with Image

#14 Winback

Winback oferuje jedną z najskuteczniejszych i najbardziej innowacyjnych technologii wykorzystywanych przez fizjoterapeutów, osteopatów oraz lekarzy pracujących w środowisku sportowym, która wspomaga regenerację układu mięśniowo-szkieletowego.

Winback Back 1S generuje energię wytwarzaną przez prąd zmienny o częstotliwości od 300- 500kHz. Przekazuje ją za pomocą dwóch rodzajów elektrod: pojemnościowych i rezystywnych, dzięki czemu może ją dostarczać do ciała pacjenta w sposób ogólny lub miejscowy oraz powierzchowny bądź głęboki. Zabieg wykonywany przy użyciu urządzeń Winback nosi nazwę TECAR (Transfer Elektryczny Pojemnościowy i Rezystywny).

Efekty terapeutyczne to działanie przeciwbólowe, wspomaganie odzyskania utraconego zakresu ruchomości oraz stymulacja naturalnych mechanizmów regeneracyjnych ludzkiego organizmu, a tym samym wspieranie błyskawicznej rehabilitacji narządu ruchu.

Wybrane schorzenia podlegające terapii przy pomocy Winback:

Urazy sportowe (skręcenia, stłuczenia, zespół łokcia tenisisty, golfisty, dysfunkcje ścięgna Achillesa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, choroba zwyrodnieniowa stawów, obrzęki pourazowe, pooperacyjne, zespoły bólowe kręgosłupa, stany zapalne, blizny.

Terapeuta wykorzystuje dwie elektrody, z których jedna jest elektrodą czynną (pojemnościowa/ rezystywna) a druga elektrodą dyspersyjną (neutralną). Podczas zabiegu pacjent odczuwa delikatne ciepło w obrębie tkanek poddawanych leczeniu (lub stosuje się miejscowo działanie nietermiczne jeśli występuje lokalnie stan zapalny).

Standard Post with Image

#15 Fala uderzeniowa

Wstępne informacje

Zalety i rezultaty

Końcowe informacje