W gabinecie fizjoterapeuty rodzice z dziećmi, których boli biodro, szczególnie gdy uprawiają sport, pojawiają się często. Najczęściej rodzice kojarzą ból z przeciążeniem po wysiłku lub treningu. Dzisiaj chcielibyśmy zwrócić uwagę na kolejną, dość tajemniczą chorobę, która jak się okazuje nie wymaga specjalistycznej fizjoterapii, a często odpoczynek po prostu wystarcza. Wymaga jednak specjalistycznego badania, w którym wywiad i badanie pozwolą na postawienie trafnej diagnozy lub konieczność prowadzenia dalszej diagnostyki u specjalisty ortopedy lub reumatologa.
Mowa tu o przemijającym zapaleniu stawu biodrowego, zwanym także zwiewnym zapaleniem stawu biodrowego. Jak podaje literatura naukowa. Dotyczy ono głównie chłopców (stosunek 2:1), w wieku od 3 do 10 lat. W większości przypadków nie jest jasna przyczyna jego powstawania, choć wiadomo, że rozwija się często w czasie wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Sugeruje się również, że przemijające zapalenie stawu biodrowego może mieć związek z alergią, w tym na chrom i nikiel, które są składowymi wielu stopów stosowanych w życiu codziennym (guziki metalowe, napy, sztućce, narzędzia, kolczyki). Pomimo tych teorii nie ustalono jasnej etiologii choroby.
Charakterystycznym i podstawowym objawem, który zmusza rodziców do wizyty u specjalisty jest nagły, ból umiejscowiony w pachwinie i biodrze, promieniujący czasem do stawu kolanowego [UWAGA czasami objaw bólu stawu kolanowego, nawet izolowany, u dzieci często świadczy o chorobie biodra! Dziecko zwykle zgłasza silny utyka. Niekiedy zaprzestaje w ogóle chodzenia].
Podstawą diagnostyki przemijającego zapalenia stawu biodrowego u dzieci jest badanie ultrasonograficzne, które może nie wykazywać nieprawidłowości w stawie biodrowym lub uwidocznić niewielką ilość płynu i pogrubienie maziówki.
W badaniach krwi ocenia się wskaźniki stanu zapalnego – białko C-reaktywne (CRP) oraz prokalcytoninę (CRP), leukocyty, których wartości nie powinny odbiegać znacząco od normy [PAMIĘTAJ! Jeśli wyniki znaczącą są podwyższone a od pierwszych objawów minęło 14 dni i nadal boli wówczas fizjoterapeuta powinien założyć, że może występować etiologia inna jak przemijająca poinfekcyjna i skierować do specjalisty reumatologa lub ortopedy].
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.